103 kaujas droni no Ogresgala Ukrainai

Aizsardzības ministrs Andris Sprūds un premjere Evika Siliņa jau paguvuši izlielīties ar «Iršu» spalvām. Ogresgala uzņēmuma «LV-Teh» un partneru ražotie droni maija sākumā devušies uz Ukrainu. 103 gabali. Var un vajag vēl. Bet tad arī valstij būtu jāatver maks, jo pagaidām šo nozīmīgo militāro palīdzību finansē tikai un vienīgi ziedotāji.

Labdarības organizācija «ziedot.lv» kampaņu dronu ražošanai un iegādei uzsāka aptuveni pirms gada. Šajā laikā savākts un tērēts jau teju trešdaļmiljons eiro. Bez kādas oficiālas dronu koalīcijas izveides, par ko izziņojusi Aizsardzības ministrija. Vienkārši cilvēki atsaucas aicinājumam un ziedo nozīmīgam mērķim. Mēs nevaram atļauties nopirkt tankus, taču mēs varam būvēt dronus, ar ko tankus iznīcināt. Februārī OVV jau vēstīja, ka Ogres novadā bāzētais militāro tehnoloģiju uzņēmums «LV-Teh» kopā ar sadarbības partneriem uzsācis izlūkošanas un kaujas dronu IRSIS-7 un IRSIS-9 ražošanu. Projekta virzītājs ir uzņēmējs un zemessargs Uģis Svirido. Kopš krievijas kara sākuma viņa uzņēmums «LV-Teh» guvis plašu pieredzi visdažādāko militāro tehnoloģiju izstrādē un ražošanā, tostarp civilo tehniku pielāgojot militārām vajadzībām. Uz Ukrainu sūtīti gan kaujas laukam pielāgoti kvadricikli, gan bagiji un džipi. Vairāki kuteri un par atmīnētāju pārbūvēts mini ekskavators. Kopš februāra arī bezpilota lidaparāti. Sākumā droni ražoti nelielās partijās. Uz Ukrainu nosūtīti daži desmiti – atbilstoši finansiālajām iespējām un detaļu pieejamībai. Tagad uz fronti nosūtīta pirmā lielā partija. 103 gabali, kas finansēti ar labdarības organizācijas «ziedot.lv» programmas starpniecību. Saņēmējs ir AZOV 3. triecienbrigāde un vēl divas citas Ukrainas Bruņoto spēku vienības. Kopējā sūtījuma vērtība ir 97 000 eiro, un, kā lēš ražotāji, – prasmīgi pielietoti un spēcīgiem lādiņiem bruņoti, šie droni var izsist no ierindas krievu tehniku savu 40 miljonu vērtībā. Šobrīd IRŠU ražošanas jaudu iespējams kāpināt līdz pat 500 droniem mēnesī un, ja būs attiecīgs pieprasījums, arī tūkstošos. Vai un kad tas notiks – nav zināms. Latvijas valdības izziņotā dronu koalīcija darbojas tikai uz papīra. Kaut kad, jācer, vēl šovasar, nonāks arī līdz reālai darīšanai un pasūtījumiem Ukrainas labā. Jo, kamēr ukraiņi karo, mēs iegūstam laiku.

PAR «IRSI»

Uzņēmums «LV-Teh» ar partneriem šobrīd ražo divus dronu modeļus – viens ir mazāks, otrs lielāks: IRSIS-7 un IRSIS-9. Šie divi kvadrikopteru modeļi atkarībā no komplektācijas var darboties gan kā atkārtoti lietojami bumbotāji, gan kā droni kamikadzes – pašnāvnieki. Šo bezpilota lidaparātu darbības attālums ir līdz pat 25 kilometriem ar kravnesību līdz 1,5 kilogramiem. Četri propelleri, īpaši noturīga materiāla rāmis, kvalitatīva baterija. Divas «smadzeņu» plāksnes – vienas vada motorus, otras vada videokameru un nodrošina komunikāciju ar operatora pulti un videobrillēm.

Ziņas

Viedokļi

Lasāmgabali

Sludinājumi